Zmień język: |

Historia Rodziny Katyńskiej
Źródło: Rodzina katyńska - Poznań

Ukrywana przez lata Zbrodnia Katyńska, z upływem czasu coraz głośniej domagała sie oficjalnego ujawnienia. Wiosną 1989 roku członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Poznaniu postanowili zorganizować spotkania rodzin oficerów. Zajęła sie tym Aleksandra Radke, córka oficera zamordowanego w Charkowie. Do spotkania doszło dnia 19 kwietnia przyszło 60 osób, by wspólnie porozmawiać. Wspomnienia przytaczał dr Tadeusz Knitter, jeniec Starobielska oraz Jera Mejerowa, pielęgniarka w poznańskim szpitalu polowym, która dostała sie we wrześniu 1939 roku do obozu w Ostaszkowie i została z niego zwolniona jesienią 1939 roku.

Nawiązanie kontaktu z innymi Rodzinami, zbieranie materiałów dotyczących zbrodni katyńskiej – to główne cele spotkań. 23 kwietnia 1989 roku zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Poznaniu zatwierdził "Rodzinę Katyńską" jako sekcje Klubu.

W ciągu dziesięciu lat poszukiwań zebrano informacje dotyczące 1570 ofiar z Wielkopolski. Od roku 1991 Rodzina Katyńska zajmowała sie zbieraniem, potwierdzaniem i przekazywaniem do Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich ankiet osobowych z wnioskami o pośmiertne medale "Za udział w wojnie obronnej 1939"- oznaczenia te otrzymało ponad 40 osób.

Wiosną 1994 roku, z okazji pięciolecia Rodziny, w uroczystym spotkaniu wziął udział prezes Klubu Inteligencji Katolickiej profesor Janusz Golaski oraz liczne grono synów, córek i wdów. Prelekcje na temat "Badania i ekshumacja w Charkowie i Miednoje" wygłosił profesor Bronisław Młodziejowski.

Poznańskie obchody Roku Katyńskiego rozpoczęły sie 8 kwietnia 1995 wystawa pt.: "Katyn-Charkow-Miednoje w 55. rocznicę zbrodni". W ramach tych obchodów Rodzina zorganizowała dwie prelekcje: - 2 października 1995 dr Mieczysław Góra z Łodzi mówił na temat ekshumacji w Charkowie, a w grudniu 1995 profesor Maria M. Blombergowa z Uniwersytetu w Łodzi zapoznała zebranych z ekshumacjami w Charkowie i Katyniu.

W czasie trwania Roku Katyńskiego członkowie Rodziny Katyńskiej odwiedzali szkoły na terenie Poznania i Wielkopolski oraz wygłosili prelekcje na temat zbrodni katyńskiej. Wygłaszali je: Jadwiga Feglerska, Ewa Najer, Aleksandra Radke, Wojciech Smigielski i Zofia Zak.

9-16 kwietnia 1996 roku członkowie Rodziny Katyńskiej wzięli udział w pielgrzymce do Rzymu. 13 kwietnia Rodziny Katyńskie z całej Polski przyjął na specjalnej audiencji Ojciec Święty Jan Paweł II.

W 1999 roku Rodzina Katyńska obchodziła jubileusz 10-lecia istnienia. Poza Zarządem Klubu Inteligencji Katolickiej, członkami Rodziny i Stowarzyszenia "Katyń" przybył również prezes Federacji Rodzin Katyńskich Włodzimierz Dusiewicz.

W 2000 r. odbyła się 60. rocznica mordu katyńskiego. Aby nawiązać kontakt z młodzieżą poznańską zorganizowali konkurs katyński dla szkol średnich. Przesłaniem konkursu było oddanie hołdu polskim oficerom i policjantom zamordowanym w 1940 roku przez NKWD. Spośród nadesłanych 18 prac wybrano 3 najlepsze – Szymona Karaskiewicza, Magdaleny Furmanek i Michała Spławskiego. Po spotkaniu podsumowującym konkurs katyński młodzież powołała do życia koło młodych przy Rodzinie Katyńskiej. Młodzi spotykają sie z członkami Rodziny Katyńskiej na prelekcjach i na wszelkich uroczystościach Katyńskich.

Zapewne bez pomocy Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej nie byłoby możliwości działania w tak dużym zakresie.

Z Opracowania Aleksandry Radke i Wojciecha Smigielskiego.

Projekt i wykonanie: Michał Andrzejczak & Jakub Kowalski
Data wykonania: marzec 2012