Główne Menu

Samorząd Uczniowski

LOGOWANIEUżytkowników Online

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 
Wycieczka do Krakowa
wtorek, 26 września 2017 21:03

W dniach 13-15 września uczniowie klas drugich liceum oraz maturalnych, którzy realizują materiał z historii w zakresie rozszerzonym, brali udział w wycieczce mającej na celu zapoznanie się z kulturą i dziejami jednego z najbardziej urokliwych miast w Polsce - Krakowa.

Pierwszy dzień minął na zwiedzaniu kościoła na Skałce oraz zamku na Wawelu przy mądrych słowach pani przewodniczki opowiadającej o losach królów, bohaterów i artystów polskich od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydarzeń mających miejsce w naszym kraju.

Drugiego dnia młodzież miała okazję podziwiać miasto w całej jego okazałości - łącznie z Kazimierzem, dzielnicą żydowską, w której znajduje się synagoga oraz zabytkowy kirkut. Nie zabrakło oczywiście zwiedzania różnorakich kościołów katolickich, kunsztownych, z bogatymi witrażami, freskami i sklepieniami. Wisienką na torcie był Kościół Mariacki, gdzie siostra zakonna uroczyście otworzyła ołtarz, w którym znajdowały się barwne sceny z życia świętych. Nie zabrakło również wzmianek o dawnym życiu żaków na Akademii Krakowskiej przy podziwianiu dziedzińca w Collegium Maius.

Trzeci dzień został spędzony w Wieliczce, już nie eksploatowanej kopalni soli. Licealiści w wysłuchiwali opowiadań przewodnika (niegdyś górnika pracującego w tym miejscu) aż 135 metrów pod ziemią. Figury stworzone z soli kamiennej, ciemne korytarze, błękitne jeziora solankowe - takie właśnie obrazy towarzyszyły uczniom.


Wyjazd z pewnością zostanie na długo w pamięci drugo- i trzecioklasistów i będzie przywodził na myśl same miłe wspomnienia zarówno uczniom, jak i opiekunowi całej wycieczki - pani Jolancie Gajewskiej.