CHRIS NIEDENTHAL
piątek, 08 maja 2015 20:14

W  czwartek 7.05 br., klasa humanistyczne wzięła udział w spotkaniu ze światowej sławy fotografem – panem Chrisem Niedenthalem.
Wydarzenie miało miejsce na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

Chris Niedenthal, uznawany za ikonę europejskiego fotoreportażu, urodził się w rodzinie polskich emigrantów wojennych w Londynie.  Studiował fotografię w London College of Printing.  Przyjechał do Polski w 1973 roku na kilka miesięcy i został do dziś; obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Swoją fotoreporterską pasję realizował w Polsce, Europie Wschodniej i na Bałkanach, dokumentując najważniejsze wydarzenia związane z obalaniem komunistycznego systemu. Jest autorem najbardziej rozpoznawalnych zdjęć okresu PRL w Polsce. Wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem, był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał z ukrycia zdjęcia. Najsłynniejsze przedstawia opancerzony transporter na tle wiszącego na budynku kina Moskwa w Warszawie billboardu reklamującego film Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”.
Autor licznych wystaw i projektów, w tym m.in. jednej z najgłośniejszych – „Portrety nieportretowanych”, przedstawiający dzieci niepełnosprawne umysłowo, a także „Sąsiadka” nawiązujący do książki Jana Tomasza Grossa i filmu Agnieszki Arnold o tym samym tytule, opowiadający o pogromie Żydów w Jedwabnem.
W 1986 roku został laureatem konkursu World Press Foto za portret węgierskiego przywódcy, sekretarza generalnego KC, Janosa Kadara. Współpracował między innymi z takimi pismami jak „Newsweek”. „Time”, „Der Spiegel” czy „Forbs”.

Opublikował kilka albumów fotograficznych, między innymi –  „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” – i autobiografię „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”.

Źródło: http://ug.edu.pl/49360/chris_niedenthal_na_wydziale_nauk_spolecznych_uniwersytetu_gdanskiego