Główne Menu

Samorząd Uczniowski

LOGOWANIEUżytkowników Online

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Klasy Humanistyczne


Wizyta w Sądzie Rejonowym w Gdyni
niedziela, 01 października 2017 02:11

Uczniowie klas IB  i IIAB LO o profilu medialno - prawniczym uczestniczyli dnia 29.09 w Sądzie Rejonowym w Gdyni w rozprawie karnej poświęconej ochronie zwierząt.

Sprawa dotyczyła zabicia dzika i miała niewątpliwie walor wychowawczy. Trafiła na wokandę  z ramienia nadleśnictwa, które stoi na straży poszanowania przyrody i jej żywych mieszkańców. 
Obecni na widowni uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska pracy sędziego i adwokata oraz posłuchać wyjaśnień oskarżonego i  zeznań świadków, a także poznać niełatwą pracę protokolanta sądowego. Dostrzegli wysoką szkodliwość społeczną popełnionego przestępstwa i godny uznania obiektywizm sędziego w uzasadnieniu wyroku.

 
Gdyński festiwal filmowy
sobota, 30 września 2017 20:03

Uczniowie klasy IB LO obejrzeli 19.09 stający do festiwalowego konkursu film "Wieża. jasny dzień" debiutującej reżyserki Jagody Szelc,
a następnie w ramach zajęć Filmoteki Szkolnej uczestniczyli w dyskusji prowadzonej przez Michała Oleszczyka i Kaję Klimek.


Rozmowa odkryła wiele interpretacji obrazu filmowego i skłoniła młodzież do refleksji na poruszane tematy związane z tajemnicami rodzinnego życia.

 
Wycieczka do Krakowa
wtorek, 26 września 2017 21:03

W dniach 13-15 września uczniowie klas drugich liceum oraz maturalnych, którzy realizują materiał z historii w zakresie rozszerzonym, brali udział w wycieczce mającej na celu zapoznanie się z kulturą i dziejami jednego z najbardziej urokliwych miast w Polsce - Krakowa.

Pierwszy dzień minął na zwiedzaniu kościoła na Skałce oraz zamku na Wawelu przy mądrych słowach pani przewodniczki opowiadającej o losach królów, bohaterów i artystów polskich od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydarzeń mających miejsce w naszym kraju.

Drugiego dnia młodzież miała okazję podziwiać miasto w całej jego okazałości - łącznie z Kazimierzem, dzielnicą żydowską, w której znajduje się synagoga oraz zabytkowy kirkut. Nie zabrakło oczywiście zwiedzania różnorakich kościołów katolickich, kunsztownych, z bogatymi witrażami, freskami i sklepieniami. Wisienką na torcie był Kościół Mariacki, gdzie siostra zakonna uroczyście otworzyła ołtarz, w którym znajdowały się barwne sceny z życia świętych. Nie zabrakło również wzmianek o dawnym życiu żaków na Akademii Krakowskiej przy podziwianiu dziedzińca w Collegium Maius.

Trzeci dzień został spędzony w Wieliczce, już nie eksploatowanej kopalni soli. Licealiści w wysłuchiwali opowiadań przewodnika (niegdyś górnika pracującego w tym miejscu) aż 135 metrów pod ziemią. Figury stworzone z soli kamiennej, ciemne korytarze, błękitne jeziora solankowe - takie właśnie obrazy towarzyszyły uczniom.


Wyjazd z pewnością zostanie na długo w pamięci drugo- i trzecioklasistów i będzie przywodził na myśl same miłe wspomnienia zarówno uczniom, jak i opiekunowi całej wycieczki - pani Jolancie Gajewskiej.

 
WYKŁAD NA UG
niedziela, 26 lutego 2017 06:59

Klasy humanistyczne uczestniczyły w kolejnym wykładzie Mistrzowskim na UG pt. "Tabloidyzacja polszczyzny".

 

Pani prof. K. Kłosińska na wielu przykładach omawiała współczesne zjawiska językowe.
Wykazywała zależności między kulturą a strukturą języka i możliwościami jego użytkowników.

 
POMORSKI TURNIEJ DEBAT
sobota, 18 lutego 2017 08:00

15 lutego 2017 reprezentacja naszej szkoły brała udział w II Pomorskim Turnieju Debat o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Kwidzińska, Patrycja Butkiewicz, Agata Cieślik, Natalia Kur, Wiktoria Mańko i Adam Kieliński pod opieką Pani Beaty Ulickiej.

Debata oksfordzka  to najstarsza forma debaty, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Organizatorzy z IPN przygotowali 5 tez . Wszystkie dotyczyły historii II Rzeczpospolitej. W dniu Turnieju z tych pięciu wylosowano trzy.

1. Roman Dmowski był ważniejszym politykiem niż Józef Piłsudski.

2. Zamach majowy Józefa Piłsudskiego korzystnie wpłynął na rozwój II Rzeczpospolitej.

3. Powstanie Gdyni to sukces odrodzonego po rozbiorach państwa.

Drużyna z naszej szkoły z pełnym zaangażowaniem walczyła o sukces od początku do końca. Ostatecznie po kilku godzinach zmagań udało nam się wygrać jedna debatę z XIV LO z Gdańska. Niestety konkurenci z II LO w Gdańsku i I LO w Pucku okazali się dla nas zbyt silni. Jury wyrażało się o grze naszej drużyny w samych superlatywach.

Można , więc zaliczyć nasz udział w Turnieju do udanych, zwłaszcza, że byliśmy debiutantami.


 
WARSZTATY W MUZEUM EMIGRACJI
sobota, 11 lutego 2017 20:12

W dniu 08.02.17 r. klasy II AB z grupy rozszerzonej języka polskiego wraz z panią Stromską odwiedziły gdyńskie Muzeum Emigracji.

Wzięły udział w ciekawych warsztatach na temat Wielkiej Emigracji - wydarzenia, które w XIX wieku wynikło na skutek upadku powstania listopadowego. Było ono jednym z największych ruchów emigracyjnych w Europie.


Grupa zgłębiła informacje na temat ówczesnych emigrantów, wśród których znajdowali się między innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin oraz Cyprian Kamil Norwid.


Zajęcia wymagały od uczniów inwencji twórczej, kooperacji oraz pracy z urządzeniami multimedialnymi.

 
Udział w Tygodniu Przedsiębiorczości na WSAiB w Gdyni
wtorek, 06 grudnia 2016 20:56

17 XI 2016 w czwartek uczniowie trzech klas pierwszych IA, IB, IC uczestniczyli wykładach z okazji obchodów Tygodnia Przedsiębiorczości na WSAiB w Gdyni.

Wykłady dotyczyły kwestii związanych z zarządzaniem:

1-DNA Innowacyjnego Managera-dr Radosław Stojek

2-Charakterystyka przedsiębiorcy-Paweł Korycki

3-Liga superbohaterów Twojego projektu,czyli jak zarządzać narzędziami promocyjnymi-Lena Osińska

Tematyka wykładów brzmi poważnie. Prowadzący, którzy sami prowadzą działalność gospodarczą,są czynnymi praktykami te skomplikowane zagadnienia potrafili przedstawić w atrakcyjny i przystępny sposób.

Niewątpliwą atrakcją był alarm pożarowy, który na szczęście okazała się pomyłką.

 
DEBATY OKSFORDZKIE - SZKOLENIE
wtorek, 06 grudnia 2016 20:48

SZKOLENIE Z ZAKRESU  DEBAT OKSOFORDZKICH W GDAŃSKIEJ SIEDZIBIE INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

W środę 23 listopada 2016 wybrani uczniowie z klas 2a i b oraz 1a, wraz z panią B. Ulicką mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach z debat oksfordzkich w siedzibie IPN w Gdańsku.

Część teoretyczna przybliżyła uczniom  historię debat, których ojczyzną są brytyjskie uniwersytety w Cambridge i Oxford oraz poszerzyła wiedzę dotyczącą zasad i rozkładu drużyn.

W części warsztatowej obejrzano debatę pokazową w wykonaniu uczniów z innych szkół.

Był to pierwszy etap przygotowań do udziału drużyny naszego liceum w II Pomorskim turnieju Debat Historycznych, który odbędzie się w II semestrze.

 
Wizyta na Komisariacie Policji -Gdynia Chylonia
piątek, 28 października 2016 00:00

Dnia 25 października 2016 grupa prawnicza z klas 2a i 2b, pod opieka dr Marka Chrabkowskiego i p. Beaty Ulickiej, wyruszyła ze szkoły na wycieczkę do Komisariatu Policji na ul. Owsianej w Gdyni Cisowej.

Grupa młodzieży wraz z opiekunami miała szansę poznać pracę policjantów od podstaw i zapoznać się z ich codziennymi obowiązkami.

Oprowadzali nas nie tylko policjanci i pracownicy komisariatu, ale również dr Marek Chrabkowski (nauczyciel zajęć z podstaw prawa), który kiedyś tam pracował oraz został komendantem policji w Gdyni.

Mieliśmy szansę wysłuchać wykładu prowadzonego przez policjantów z jednostki. Zobaczyliśmy jak wygląda strój funkcjonariuszy prewencyjnych, a jeden z uczniów mógł go przymierzyć i poczuć się chociaż przez chwile jak policjant. Zobaczyliśmy również celę tymczasową dla osób zatrzymanych oraz radiowóz policyjny.

Dowiedzieliśmy się też, co trzeba zrobić, aby stać się kandydatem na policjanta. Dla wielu z nas zaskakujący był fakt, że trzeba mieć nieskalaną przeszłość- być niekaralnym, aby w ogóle móc się ubiegać o to stanowisko.

Cała wycieczka była bardzo interesująca i mamy nadzieję, że będzie ich więcej, ponieważ przez tak krótki czas dowiedzieliśmy się dużo interesujących rzeczy o tym zawodzie.

 
WARSZTATY W MUZEUM NARODOWYM
wtorek, 25 października 2016 20:48

Dnia 20.10. 2016 klasy  IA i IB uczestniczyły w warsztatach w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Uczniowie poznali tajemnice obrazu Hansa Memlinga "Sąd ostateczny" oraz nauczyli się analizować dzieło malarskie.

Dowiedzieli się, czym jest kompozycja wertykalna, horyzontalna, perspektywa powietrzna i linearna oraz zdobyli inne umiejętności, które zapewne przydadzą im się zarówno na egzaminie maturalnym jak i w życiu.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4