Główne Menu

Samorząd Uczniowski

LOGOWANIEUżytkowników Online

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 
ZAJĘCIA MIKROBIOLOGICZNE
wtorek, 07 marca 2017 19:11

ZAJĘCIA MIKROBIOLOGICZNE NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ DLA KLASY PIERWSZEJ O PROFILU BIOMEDYCZNYM

Uczniowie uczestniczyli w cyklu 4- dniowych zajęć prowadzonych przez studentów Wydziału Biotechnologii na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej.  Zajęcia laboratoryjne połączone z prezentacjami i wykładami odbywały się w soboty, a pomimo to uczniowie jechali na nie z wielką przyjemnością i chęcią.

Pasja i zaangażowanie studentów zarażała innych uczestników zajęć. Stały się one doskonałym uzupełnieniem w realizacji treści programowych z zakresu mikrobiologii na poziomie szkoły średniej.
Uczniowie wykonali  posiew murawowy bakterii Enterococcus  faecalis i następnie  sprawdzali wpływ octu na hamowanie wzrostu mikroorganizmów. W przebiegu doświadczenia nabyli umiejętności stosowania metody seryjnych rozcieńczeń i posiewu bakterii na płytkach agarowych. Była to również doskonała okazja do kształtowania umiejętności stawiania hipotez i wnioskowania na podstawie uzyskanych  wyników doświadczeń. W kolejnych doświadczeniach uczniowie wykonywali zacier na bimber, określali liczbę mikroorganizmów z wykorzystaniem bakterii Bacllus subtilis, badali wpływ środków dezynfekcyjnych na mikroflorę skóry oraz wpływ antybiotyków  na rozwój bakterii  E.coli. oraz fitoncydów na rozwój bakterii Enterococcus faecalis.

Jesteśmy wdzięczni, że właśnie młodzież naszego liceum została wybrana do udziału w opisanych zajęciach przy tak dużej konkurencji ze strony innych szkół.