Główne Menu

Samorząd Uczniowski

LOGOWANIEUżytkowników Online

Naszą witrynę przegląda teraz 94 gości 
Klasy Biomedyczne
ZAJĘCIA W BŁĘKITNEJ SZKOLE
czwartek, 16 lutego 2017 19:43

W drugim tygodniu lutego uczniowie klasy biomedycznej 2E uczestniczyli w zajęciach Błękitnej Szkoły we Władysławowie.

Każdego dnia brali udział w ciekawych warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych.
Podczas zajęć uczniowie: analizowali wypluwki sów i identyfikowali znalezione kości, poznali świat owadów i mieli okazję przyjrzeć się im z bliska, dowiedzieli się, na czym polega echolokacja oraz ile wspólnego mają ze sobą wampiry i nietoperze, badali właściwości chemiczne wody i
przekonali się, że woda kranowa w Gdyni jest zdrowsza od tej w butelkach.


Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach w Stacji Morskiej w Helu, na których zgłębili swoją wiedzę na temat fauny i flory Morza Bałtyckiego oraz odwiedzili przesympatyczne foki.

Zimowa aura sprzyjała nauce i rześkim, nadmorskim spacerom:)

 
POZNAJ PRACĘ BIOLOGA
sobota, 11 lutego 2017 21:40

KLASA DRUGA O PROFILU BIOMEDYCZNYM UCZESTNICZYŁA  W  ZAJĘCIACH LABORATORYJNYCH NA WYDZIALE BIOLOGII UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

W ramach realizowanego w naszym liceum  programu „Poznaj pracę biologa”  we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim,uczniowie klasy biomedycznej uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych „Molekularna lupa czyli analiza genetyczna bakterii” , które odbyły się pod kierunkiem pracowników naukowych KATEDRY BIOLOGII MOLEKULARNEJ .
W  trwających 3 godziny zajęciach uczniowie zostali zapoznani z prezentacją multimedialną V dotyczącą bakterii Escherichia coli i Bacillussubtilis.

W części praktycznej barwili metodą Grama wymienione gatunki bakteriidokonywali izolacji DNA plazmidowego z bakterii Escherichia coli i poddali wyizolowany materiał genetyczny analizie restrykcyjnej, a następnie przeprowadzili elektroforezę na żelu agarozowym.

Zajęcia były prowadzone przez dr Monika Maciąg-Dorszyńską, mgr inż. Katarzynę Licznerską i mgr Klaudię Milewską.

 
Styczniowe Młodzieżowe Spotkania z Medycyną
sobota, 11 lutego 2017 21:24

Klasa biomedyczna po raz kolejny uczestniczyła w  comiesięcznych konferencjach medycznych, które odbywają się tradycyjnie w Atheneum Gedanensena Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

 


 

Zaprezentował się również dr hab. Wacław Nahorski z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni z prezentacją  “Historia powstania i działalności szpitala misyjnego w Angoli pod patronatem IMMiT w Gdyni”.

 
ZAJĘCIA LABORATORYJNE NA UG
sobota, 11 lutego 2017 20:32

KLASA DRUGA O PROFILU BIOMEDYCZNYM UCZESTNICZYŁA  W  ZAJĘCIACH LABORATORYJNYCH NA WYDZIALE BIOLOGII UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO W KATEDRZE FIZJOLOGII ZWIERZĄT I CZŁOWIEKA

Uczniowie klasy biomedycznej uczestniczyli w 2 godzinnych zajęciach laboratoryjnych pt.: Co pływa w naszej krwi? przeprowadzonych przez dr Wojciecha Glaca.

Niezwykle ciekawe zajęcia stały się dodatkowym źródłem wiedzy niezbędnej w przygotowaniach do matury.

Uczniowie poznali charakterystykę poszczególnych elementów morfotycznych krwi i mieli możliwość oznaczania podstawowych parametrów morfologii krwi obwodowej oraz ćwiczenie liczenia krwinek białych, czerwonych i retikulocytów.

Dodatkowo uczestnicy zajęć barwili i oglądali rozmazy krwi pod mikroskopem. Atrakcją stała się możliwość samodzielnego oznaczenia swojej grupy krwi przez każdego z uczniów.

 
BŁĘKITNA SZKOŁA
środa, 20 kwietnia 2016 16:56

Pierwszego dnia naszej wspaniałej wycieczki udaliśmy się nad Morze Bałtyckie, by bliżej poznać jego historię, położenie oraz bioróżnorodność. Dowiedzieliśmy się dużo na temat ekosystemu Bałtyku jak i o jego zanieczyszczeniach, wypływających bezpośrednio z ingerencji człowieka.

Przeszliśmy się  Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym, zbierając pozostałości po bezkręgowcach. Przez całą tę wyprawę towarzyszył nam deszcz, więc po powrocie do budynku „Błękitnej Szkoły” doceniliśmy, jak ważna jest dla nas zatoka Pucka zarówno jak i suche skarpetki.

 

Więcej…
 
ZAJĘCIA NA WYDZIALE BIOLOGII UG
poniedziałek, 11 kwietnia 2016 19:04

18 marca uczniowie klasy biomedycznej IE uczestniczyli w wykładach i warsztatach , które odbyły się na Wydziale Biologii UG z okazji Dni Mózgu.

Uczniowie poznali fazy snu, dowiedzieli się więcej na temat chorób układu nerwowego oraz planowanej na rok 2017 operacji przeszczepu głowy. Podczas przerw między wykładami brali oni udział w różnych atrakcjach.
Badali między innymi swój słuch oraz płeć mózgu, mogli oglądać nefron i wiele innych.

W to samo miejsce udali się 22 marca na zajęcia laboratoryjne dotyczące muszki owocowej (Drosophila melanogaster).
Dowiedzieli się, że jest to organizm, który wiele wniósł i nadal wnosi do badań naukowych.
Mogli bliżej przyjrzeć się jego budowie oraz poznać najciekawsze odmiany tego owada.

 
Zajęcia praktyczne w laboratorium neurobiologii
wtorek, 05 kwietnia 2016 21:45

Klasa II o profilu biomedycznym uczestniczyła w zajęciach praktycznych w laboratorium neurobiologii Wydziału Fizjologii Zwierząt i Człowieka Uniwersytetu Gdańskiego pt.: „Zobaczyć komórkę nerwową, czyli w jaki sposób barwi się mózg”.

Uczniowie mieli okazję  zobaczyć neuron pod mikroskopem i dowiedzieć się, co jest w mózgu istotą białą, a co szarą. Samodzielne wykonywali, obserwowali i dokonywali analizy mikroskopowej preparatów mózgu szczura barwionych metodą Nissla, również komórek nerwowych znakowanych na obecność białek neuronalnych i neuroprzekaźników oraz  preparatów uzyskanych od szczurów z modelem choroby Parkinsona. Zajęcia prowadziła pani dr Beata Grembecka.

 

 
„ZAPROŚ NAUKOWCA DO SZKOŁY”
wtorek, 22 marca 2016 18:43

W dniu 17/03/2016 w naszej szkole odbył się kolejny wykład z cyklu „Zaproś naukowca do szkoły” .

Wykład  poprowadziła Pani  prof. dr hab. inż. Maria J. Milewska z Katedry Chemii Organicznej na Politechnice Gdańskiej. Tematyka zajęć dotyczyła izomerii optycznej związków organicznych oraz chiralności cząsteczek. W warsztatach brały udział klasy II i III realizujące chemię w zakresie rozszerzonym. Uczniowie mieli okazję poznać kryteria podziału izomerów oraz zapoznać się z regułą CIP.

Pani Profesor bardzo dziękujemy za ciekawy wykład i zapraszamy ponownie.

 
WYKŁAD "ILE CHEMII W MIŁOŚCI"
piątek, 18 marca 2016 11:32

4 lutego 2016 roku o godzinie 8.55 odbył się w IALO w Gdyni Wykład Jubileuszowy – "Ile chemii w miłości". prof. dr. hab. inż. Aleksandra Kołodziejczyka.

21 uczniów naszej szkoły miało przyjemność uczestniczyć w wykładach. W czasie wykładu uczniowie dowiedzieli się jak wielki wpływ na miłość ma chemia, a także z jakich powodów rodzą się zniewieściali mężczyźni oraz męskie kobiety.

IALO w Gdyni serdecznie dziękujemy za przyjęcie a Panu Profesorowi za bardzo ciekawy wykład.

 
XLV Olimpiada Biologiczna
poniedziałek, 14 marca 2016 21:33

Uczeń klasy IIIE Szymon Gruba otrzymał wyróżnienie II stopnia za pracę badawczą przygotowaną na XLV Olimpiadę Biologiczną oraz wyróżnienie za powyższą pracę przyznane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Ida Sewruk rownież z klasy IIIE otrzymała wyróżnienie III stopnia za pracę badawczą.

Serdecznie gratulujemy sukcesów.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4