Główne Menu

Samorząd Uczniowski

LOGOWANIEUżytkowników Online

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Klasy Biomedyczne
Wycieczka do Zakopanego klasy III E LO
piątek, 29 września 2017 08:32

W dniach od 10.09 do 16.09 wybraliśmy się na ostatnią klasową wycieczkę przed maturą.

Naszym miejscem wypoczynku przed ciężką pracą, która czeka nas po powrocie do szkoły, były polskie góry. Nasz pensjonat "Izydor" znajdował się w Kościelisku, niecałe 30 min drogi od Zakopanego. Każdego dnia wybieraliśmy się na piesze wycieczki kolejno do Doliny Kościeliskiej, nad Czarny Staw, do Doliny Pięciu Stawów, na Gubałówkę oraz jako punkt podstawowy każdego turysty, który ma okazje pojawić się w Zakopanem, na Krupówki.

Z ogromnym żalem musieliśmy pożegnać się z Tatrami i widokami, które były warte codziennego wysiłku. Bardzo ciężko było nam również pożegnać się z przemiłą obsługą oraz tak domową atmosferą jaka panowała w naszym pensjonacie. Po 6 dniach jakie spędziliśmy na południu Polski możemy szczerze polecić to miejsce i rozwiać wątpliwości każdego, kto zastanawia się czy wybrać Tatry na miejsce wypoczynku w wakacje, ferie czy długi weekend.

 

 
Wykład Tajemnice snu dla uczniów klas biomedycznych.
środa, 08 marca 2017 16:21

Mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć w naszej szkole Panią prof. UG, dr hab. Edyte Jurkowlaniec-Kopeć, która jest kierownikiem  Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz kierownikiem Pracowni Badań Snu.

 

Pani profesor wprowadziła uczestników 1,5 godzinnego wykładu w niezwykle pasjonujący świat  „ Tajemnic snu”.

Zapoznała nas z fazami i stadiami snu,  które  scharakteryzowała  pod względem   czasu trwania, podobieństw i różnic, a także towarzyszących im cech fizjologicznych. Wyjaśniła, dlaczego potrzebny jest nam sen i jakie są konsekwencje jego niedoboru.

Zapoznała nas z fenomenem snu paradoksalnego i  rytmem theta jako wskaźnikiem  zarówno tej fazy snu, jak i stanu czuwania.

Na koniec poznaliśmy współczesne koncepcje na temat roli snu w życiu człowieka i zwierząt.

 
ZAJĘCIA MIKROBIOLOGICZNE
wtorek, 07 marca 2017 19:11

ZAJĘCIA MIKROBIOLOGICZNE NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ DLA KLASY PIERWSZEJ O PROFILU BIOMEDYCZNYM

Uczniowie uczestniczyli w cyklu 4- dniowych zajęć prowadzonych przez studentów Wydziału Biotechnologii na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej.  Zajęcia laboratoryjne połączone z prezentacjami i wykładami odbywały się w soboty, a pomimo to uczniowie jechali na nie z wielką przyjemnością i chęcią.

Pasja i zaangażowanie studentów zarażała innych uczestników zajęć. Stały się one doskonałym uzupełnieniem w realizacji treści programowych z zakresu mikrobiologii na poziomie szkoły średniej.
Uczniowie wykonali  posiew murawowy bakterii Enterococcus  faecalis i następnie  sprawdzali wpływ octu na hamowanie wzrostu mikroorganizmów. W przebiegu doświadczenia nabyli umiejętności stosowania metody seryjnych rozcieńczeń i posiewu bakterii na płytkach agarowych. Była to również doskonała okazja do kształtowania umiejętności stawiania hipotez i wnioskowania na podstawie uzyskanych  wyników doświadczeń. W kolejnych doświadczeniach uczniowie wykonywali zacier na bimber, określali liczbę mikroorganizmów z wykorzystaniem bakterii Bacllus subtilis, badali wpływ środków dezynfekcyjnych na mikroflorę skóry oraz wpływ antybiotyków  na rozwój bakterii  E.coli. oraz fitoncydów na rozwój bakterii Enterococcus faecalis.

Jesteśmy wdzięczni, że właśnie młodzież naszego liceum została wybrana do udziału w opisanych zajęciach przy tak dużej konkurencji ze strony innych szkół.

 

 
ZAJĘCIA W BŁĘKITNEJ SZKOLE
czwartek, 16 lutego 2017 19:43

W drugim tygodniu lutego uczniowie klasy biomedycznej 2E uczestniczyli w zajęciach Błękitnej Szkoły we Władysławowie.

Każdego dnia brali udział w ciekawych warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych.
Podczas zajęć uczniowie: analizowali wypluwki sów i identyfikowali znalezione kości, poznali świat owadów i mieli okazję przyjrzeć się im z bliska, dowiedzieli się, na czym polega echolokacja oraz ile wspólnego mają ze sobą wampiry i nietoperze, badali właściwości chemiczne wody i
przekonali się, że woda kranowa w Gdyni jest zdrowsza od tej w butelkach.


Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach w Stacji Morskiej w Helu, na których zgłębili swoją wiedzę na temat fauny i flory Morza Bałtyckiego oraz odwiedzili przesympatyczne foki.

Zimowa aura sprzyjała nauce i rześkim, nadmorskim spacerom:)

 
POZNAJ PRACĘ BIOLOGA
sobota, 11 lutego 2017 21:40

KLASA DRUGA O PROFILU BIOMEDYCZNYM UCZESTNICZYŁA  W  ZAJĘCIACH LABORATORYJNYCH NA WYDZIALE BIOLOGII UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

W ramach realizowanego w naszym liceum  programu „Poznaj pracę biologa”  we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim,uczniowie klasy biomedycznej uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych „Molekularna lupa czyli analiza genetyczna bakterii” , które odbyły się pod kierunkiem pracowników naukowych KATEDRY BIOLOGII MOLEKULARNEJ .
W  trwających 3 godziny zajęciach uczniowie zostali zapoznani z prezentacją multimedialną V dotyczącą bakterii Escherichia coli i Bacillussubtilis.

W części praktycznej barwili metodą Grama wymienione gatunki bakteriidokonywali izolacji DNA plazmidowego z bakterii Escherichia coli i poddali wyizolowany materiał genetyczny analizie restrykcyjnej, a następnie przeprowadzili elektroforezę na żelu agarozowym.

Zajęcia były prowadzone przez dr Monika Maciąg-Dorszyńską, mgr inż. Katarzynę Licznerską i mgr Klaudię Milewską.

 
Styczniowe Młodzieżowe Spotkania z Medycyną
sobota, 11 lutego 2017 21:24

Klasa biomedyczna po raz kolejny uczestniczyła w  comiesięcznych konferencjach medycznych, które odbywają się tradycyjnie w Atheneum Gedanensena Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

 


 

Zaprezentował się również dr hab. Wacław Nahorski z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni z prezentacją  “Historia powstania i działalności szpitala misyjnego w Angoli pod patronatem IMMiT w Gdyni”.

 
ZAJĘCIA LABORATORYJNE NA UG
sobota, 11 lutego 2017 20:32

KLASA DRUGA O PROFILU BIOMEDYCZNYM UCZESTNICZYŁA  W  ZAJĘCIACH LABORATORYJNYCH NA WYDZIALE BIOLOGII UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO W KATEDRZE FIZJOLOGII ZWIERZĄT I CZŁOWIEKA

Uczniowie klasy biomedycznej uczestniczyli w 2 godzinnych zajęciach laboratoryjnych pt.: Co pływa w naszej krwi? przeprowadzonych przez dr Wojciecha Glaca.

Niezwykle ciekawe zajęcia stały się dodatkowym źródłem wiedzy niezbędnej w przygotowaniach do matury.

Uczniowie poznali charakterystykę poszczególnych elementów morfotycznych krwi i mieli możliwość oznaczania podstawowych parametrów morfologii krwi obwodowej oraz ćwiczenie liczenia krwinek białych, czerwonych i retikulocytów.

Dodatkowo uczestnicy zajęć barwili i oglądali rozmazy krwi pod mikroskopem. Atrakcją stała się możliwość samodzielnego oznaczenia swojej grupy krwi przez każdego z uczniów.

 
BŁĘKITNA SZKOŁA
środa, 20 kwietnia 2016 16:56

Pierwszego dnia naszej wspaniałej wycieczki udaliśmy się nad Morze Bałtyckie, by bliżej poznać jego historię, położenie oraz bioróżnorodność. Dowiedzieliśmy się dużo na temat ekosystemu Bałtyku jak i o jego zanieczyszczeniach, wypływających bezpośrednio z ingerencji człowieka.

Przeszliśmy się  Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym, zbierając pozostałości po bezkręgowcach. Przez całą tę wyprawę towarzyszył nam deszcz, więc po powrocie do budynku „Błękitnej Szkoły” doceniliśmy, jak ważna jest dla nas zatoka Pucka zarówno jak i suche skarpetki.

 

Więcej…
 
ZAJĘCIA NA WYDZIALE BIOLOGII UG
poniedziałek, 11 kwietnia 2016 19:04

18 marca uczniowie klasy biomedycznej IE uczestniczyli w wykładach i warsztatach , które odbyły się na Wydziale Biologii UG z okazji Dni Mózgu.

Uczniowie poznali fazy snu, dowiedzieli się więcej na temat chorób układu nerwowego oraz planowanej na rok 2017 operacji przeszczepu głowy. Podczas przerw między wykładami brali oni udział w różnych atrakcjach.
Badali między innymi swój słuch oraz płeć mózgu, mogli oglądać nefron i wiele innych.

W to samo miejsce udali się 22 marca na zajęcia laboratoryjne dotyczące muszki owocowej (Drosophila melanogaster).
Dowiedzieli się, że jest to organizm, który wiele wniósł i nadal wnosi do badań naukowych.
Mogli bliżej przyjrzeć się jego budowie oraz poznać najciekawsze odmiany tego owada.

 
Zajęcia praktyczne w laboratorium neurobiologii
wtorek, 05 kwietnia 2016 21:45

Klasa II o profilu biomedycznym uczestniczyła w zajęciach praktycznych w laboratorium neurobiologii Wydziału Fizjologii Zwierząt i Człowieka Uniwersytetu Gdańskiego pt.: „Zobaczyć komórkę nerwową, czyli w jaki sposób barwi się mózg”.

Uczniowie mieli okazję  zobaczyć neuron pod mikroskopem i dowiedzieć się, co jest w mózgu istotą białą, a co szarą. Samodzielne wykonywali, obserwowali i dokonywali analizy mikroskopowej preparatów mózgu szczura barwionych metodą Nissla, również komórek nerwowych znakowanych na obecność białek neuronalnych i neuroprzekaźników oraz  preparatów uzyskanych od szczurów z modelem choroby Parkinsona. Zajęcia prowadziła pani dr Beata Grembecka.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4