Dzień Dawcy Szpiku dla Kamila i innych
niedziela, 25 sierpnia 2013 21:33

Absolwent naszej szkoły Kamil Goll z byłej III A zachorował na białaczkę. Kamil jest energicznym 19-latkiem z wielką pasją rowerową. Zdał maturę i właśnie spełnił swoje marzenie. Rowerem dojechał z Gdyni do Wenecji i z powrotem. Kilkanaście dni po powrocie zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. W sobotę 31 sierpnia w Gdyni będziemy szukali dawcy szpiku dla Kamila. Akcję organizują Stowarzyszenie In gremio, Fundacja DKMS i Miasto Gdynia.

Potencjalni dawcy będą mogli zarejestrować się w namiocie ustawionym na Bulwarze Nadmorskim (przy pomniku "Rybki") w godz. 10:00 - 18.00. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Sobota w Gdyni ma być jednocześnie świętem dawców i ich przyjaciół. Wśród licznych atrakcji są m.in.:

- mała szkółka rowerowa
- możliwość zdobycia Legitymacji Małego Policjanta
- pokaz ratownictwa medycznego, udzielanie pierwszej pomocy
- stoisko do przeglądu technicznego roweru
- prezentacja rowerów Electra.

Dzień Dawcy Szpiku dla Kamila zakończy się Nocnym Przejazdem Rowerowym dedykowanym Kamilowi.

POBIERZ PLAKAT O TEJ AKCJI TUTAJ