WYMIANA 2004-2008
Wymiana z liceum w Bussum w Holandii 2009 - 2011
rok szk 2010/2011

OGÓLNE WPROWADZENIE
Od wielu lat prowadzimy wymianę z holenderskim liceum w Bussum. Jesienią, w październiku Holendrzy przyjeżdżają do naszej szkoły i wspólnie z goszczącymi ich naszymi uczniami (gimnazjum i liceum ) realizujemy uprzednio przygotowany program.
Pary polsko-holenderskie przygotowują prezentacje na wcześniej wybrany temat. W tym roku 2010/2011 tematem były tradycje w różnym ujęciu.
Nasi uczniowie pod opieką dwóch nauczycieli jadą do Holandii w maju 2011. Tam temat jest inny ale zajęcia podobne. Atrakcje to wycieczka do Amsterdamu i wycieczka rowerowa do Muiderslot ( bardzo ciekawego zamku położonego niedaleko Bussum)

Holandia 2010 15-21 maja

Tematem była ‘II wojna oczyma Polaków i Holendrów’. Tradycyjnie uczniowie uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Naarden i Muiderslot. Naarden  to małe miasto otoczone nowożytnymi fortyfikacjami i można tam również odwiedzić pomnik Comeniusa. Muiderslot to zamek, niewielki ale bardzo zadbany  z czasów gdy Holendrzy walczyli o niezależność.

W środę odbyła się wycieczka do Amsterdamu, po kanałach pływaliśmy rowerami wodnymi. Wieczorem miało miejsce wspólne wyjście do restauracji. Powrót nastąpił późnym wieczorem. W szkole poza przygotowywaniem i przedstawianiem prezentacji  ,uczestniczyliśmy w lekcji muzyki i otrzymaliśmy informację o życiu politycznym Holandii.

16 października 2010 roku do Polski zawitała grupa Holendrów pod opieką dwójki nauczycieli: Mariany Rajimaker i Hansa de Ruyter.

Wraz z polskimi gospodarzami  realizowali program dotyczący tradycji i kultury charakterystycznych dla obu krajów. 17 października odbyła się wycieczka do Gdańska i Sopotu.

Uczniowie zwiedzali Gdynię, Wieżycę i Szymbark.

W szkole  pracowali nad przygotowaniem prezentacji multimedialnych.

Wymianą zajmują się: Grażyna Dąbkowska, Bogumiła Dybowska, Monika Gadzialska, Elżbieta Kwiatkowska, Anna Topolnicka, Jolanta Wojciechowska.

PATRZ GALERIA ZDJĘĆ

Rok szkolny 2009/2010

W dniach od 10 do 16 października 2009 roku gościła u nas grupa Holendrów z liceum w Bussum.

temat Gdańsk - Amsterdam ( 16 osób + 15 gospodarzy)osoby zaangażowane - G Dąbkowska; A Topolnicka; E Kwiatkowska; H Kownacka.

Wszystkie punkty programu udało nam się zrealizować mimo niesprzyjających warunków pogodowych.
Grupa była wspaniała, nasi również się spisali,  na szczególne wyróżnienie zasługują : Ola Kłos, Anna Kurkowska, Ala Turzyńska z 3a i Paweł Jezierski z  IA.

Rewizyta odbędzie się w terminie 14-22.05.2010. Temat -II wojna światowa  (15 +2 nauczycieli E. Kwiatkowska; A. Topolnicka)

Lista uczniów –wymiana październik 2009 i maj 2010

1. Przemysław Grenda      3b
2.Monika Urbańska           3b
3. Karolina Romaniak       3b
4. Adam Jarzembiński       Ie
5. Kinga Gałka                  3b
6. Maciej Kowalski            3c
7. Agata Kołodziejczyk     Id
8. Paweł Jezierski              Ia
9. Zuzanna Piwnik             Ia
10. Aleksandra Szklarska   3a
11. Weronika  Kłodzińska  3a
12. Anna Kurkowska         3a
13. Alicja Turzyńska         3a
14. Aleksandra Kłos          3a
15. Aleksandra Strzelec    IIE

PATRZ GALERIA ZDJĘĆ

autor: mgr Grażyna Dąbkowska

..

INFORMACJA O WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ XIV LO W GDYNI W LATACH 2004-2008 I DWUSTRONNA WYMIANA Z HOLANDIĄ

Już piąty rok prowadzimy dwustronną wymianę z holenderskim Liceum w Bussum.

Sukces dotychczasowych wymian umożliwia nam kontynuację i organizację kolejnych grup.

W lutym 2008 do naszej szkoły przyjedzie 16-osobowa grupa młodzieży holenderskiej wraz z nauczycielami.
W czasie tygodniowego pobytu młodzież z Bussum mieszka w domach rówieśników z Polski.
W ten sposób najpełniej mogą zetknąć się z lokalną kulturą i miejscowym sposobem życia.
W szkole grupa wymiany składająca się z Holendrów i Polaków realizuje specjalne przygotowany program (co roku zmieniamy temat) obejmujący cztery dni prezentacji komputerowych, dyskusji i warsztatów oraz dwa dni wycieczek i rozrywek.

W tym roku temat wymiany to Free time (Czas wolny) – obejmujący osiem podtematów. Uczniowie ze szkoły polskiej i holenderskiej przygotowują prezentacje komputerowe w programie Powerpoint związane ze sportami popularnymi w obu krajach, sztuką, uroczystościami i tradycjami, cennymi osobliwościami przyrodniczymi, atrakcjami turystycznymi, specjalnościami kulinarnymi, kulturą medialną w naszym kraju i mieście oraz typowymi popołudniowymi zajęciami młodymi Holendrów i Polaków.

Nie musimy nikogo przekonywać jak nieocenione jest całe to doświadczenie dla nauki języka angielskiego.

Wyjazd młodzieży z naszej szkoły jest przewidziany na kwiecień 2008. W Holandii wymiana zorganizowana jest w ten sam sposób.

Uczestnicy poprzednich edycji wymiany uważają , że było to wspaniałe przeżycie, które trwale zapisze się w ich pamięci, a nawiązane kontakty są kontynuowane do dziś.

Ostatnia wizyta naszych gości z lutego 2008 roku  GALERIA ZDJĘĆ

Wizyta w Bussum